LFXP2-40E-5FN484I
LFXP2-40E-5FN484I
477-LFXP2-40E-5FN484I
484-BBGA
1.2V V 2.6mm mm 121kB B FPGAs XP2 Series 484-BBGA 45mA mA 1mm mm 484
Purchasing and Inquiry
LFXP2-40E-5FN484I Overview
This package is included in the 484-BBGA package and is available for purchase. The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-series of FPGAs are composed of this type. The I/Os are designed to facilitate a more coherent transfer of data. The basic building blocks of logic contain 40000 logic elements/cells. In order to operate fpga chips, a voltage supply of 1.2V volts is required. An FPGA part from the Field Programmable Gate Arrays family. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. This device is powered by a 1.14V~1.26V battery. The XP2 Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. In order to ensure a safe and efficient operation, it is important to maintain a temperature within -40°C~100°C TJ at all times. This device is equipped with 363 separate outputs, which makes it a very versatile device. Fpga chips is designed to maximiTraye space efficiency by containing the FPGA model in Tray. The total number of terminations is 484. Having a RAM bit size of 906240 means that this device will offer you a lot of memory. For related parts, use its base part number LFXP2-40. A significant amount of RAM is allocated to this FPGA module to ensure that the program can operate normally. In order to make it work, 484 pins have been designed. 5000 LABs and CLBs are built into this FPGA. According to its specifications, this FPGA will be able to work fantastically as long as it is mounted in Surface Mount. In the case of 1.2V supply voltage, designers can take full advantage of its flexibility. The device runs on a 1.21.2/3.33.3V battery and requires no additional power supply to operate. As far as the pin count is concerned, it has 484 pins. In this FPGA module, there is a memory of 121kB available for storing applications and data. It is possible to achieve a speed of up to 200MHz with this FPGA. Fpga semiconductor operates on 45mA of supply current.