  • LFSCM3GA40EP1-7FFN1020C
LFSCM3GA40EP1-7FFN1020C
advertisement
Manufacturer No:
LFSCM3GA40EP1-7FFN1020C
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LFSCM3GA40EP1-7FFN1020C
Package:
1020-BBGA, FCBGA
Description:
1.2V V FPGAs SCM Series 1020-BBGA, FCBGA
Purchasing and Inquiry
LFSCM3GA40EP1-7FFN1020C Overview
A 1020-BBGA, FCBGA package is provided with this component. 562 I/Os are available for transferring data more efficiently. A fundamental building block contains 40000 logic elements or cells. An attachment Surface Mount allows the FPGA module to be attached to the development board. There is a 0.95V~1.26V-volt supply voltage required for the device to operate. This is a type of FPGA that is part of the SCM series of FPGAs. In order to ensure a safe and efficient operation, it is important to maintain a temperature within 0°C~85°C TJ at all times. As a space-saving measure, this FPGA model is contained within Tray. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 4075520 bfpga electronics s of RAM. LFSCM3GA40 is the base part number that can be used to identify related parts. This FPGA module has a RAM si497.5kBe of 497.5kB that is sufficient to make sure that the program is able to run normally. There are 1020 pins on this device. This FPGA is built as an array of 10000 LABs/CLBs. Fpga electronics is possible for this FPGA to perform as per fpga electronics s specifications as long as fpga electronics is mounted in Surface Mount direction. Its flexibility can be fully utilized when operating with a 1.2V supply voltage. As fast as 700MHz can be reached with this FPGA.
LFSCM3GA40EP1-7FFN1020C Features
562 I/Os
Up to 4075520 RAM bits
1020 LABs/CLBs
LFSCM3GA40EP1-7FFN1020C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LFSCM3GA40EP1-7FFN1020C FPGAs applications.
  • Automotive Applications
  • ASIC prototyping
  • Image processing
  • Artificial intelligence (AI)
  • High Performance Computing
  • OpenCL
  • Secure Communication
  • Cryptography
  • Audio
  • Industrial IoT
Step5Bar-code shipping tag
LFSCM3GA40EP1-7FFN1020C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    0.95V~1.26V
  • Base Part Number
    LFSCM3GA40
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Number of I/O
    562
  • RAM Size
    497.5kB
  • Number of Logic Elements/Cells
    40000
  • Total RAM Bits
  • Max Frequency
    700MHz
  • Number of LABs/CLBs
    10000
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1020-BBGA, FCBGA
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ