  • LFEC3E-3TN100C
LFEC3E-3TN100C
advertisement
Manufacturer No:
LFEC3E-3TN100C
HK JDW NO:
477-LFEC3E-3TN100C
Package:
100-LQFP
Datasheet:
LFEC3E-3TN100C
Description:
1.2V V 1.6mm mm 8.4kB B FPGAs EC Series 340MHz MHz 100-LQFP 0.5mm mm 100
Purchasing and Inquiry
LFEC3E-3TN100C Overview
In the 100-LQFP package, you will find fpga chips. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. The device has 67 I/O ports for more coherent data transfer. A fundamental building block consists of 3100 logic elements/cells. Supply voltage is 1.2V volts. Field Programmable Gate Arrays family FPGA part. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. The supply voltage of the device is 1.14V~1.26V , at which it runs. As part of the EC series of FPGAs, it is a type of FPGA. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin 0°C~85°C TJ when the device is operating. There are 67 outputs incorporated in this device. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. In total, there are a total of 100 terminations on fpga chips. There are 56320 RAM bits that are available with this device. Its base part number LFEC3 can be used to find parts that are related to it. For the program to work properly, the RAM si6.9kBe of this FPGA module must reach 6.9kB GB in order to ensure normal operation. In this case, there are 100 pins on the board. In order for this FPGA to work properly in accordance with its specifications, it is necessary that it is mounted in Surface Mount. In operation with 1.2V, designers can take advantage of its flexibility to the fullest extent. In order for fpga electronics to work, fpga electronics requires a 1.21.2/3.33.3V power supply. 10200 gates make up the basic block of its construction. This device has a pin count of 100 in fpga semiconductor. There are a total of 1280 logic blocks (LABs) that form the basic building blocks of this program. For storing programs and data, this FPGA module embeds memory 8.4kB. In its architecture, there are 384 CLB modules. High efficiency is achieved by operating at a frequency of 340MHz.
LFEC3E-3TN100C Features
67 I/Os
Up to 56320 RAM bits
100 LABs/CLBs
1280 logic blocks (LABs)
Operating from a frequency of 340MHz
LFEC3E-3TN100C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LFEC3E-3TN100C FPGAs applications.
  • Image processing
  • Automotive driver's assistance
  • Data center hardware accelerators
  • Aerospace and Defense
  • Video & Image Processing
  • DO-254
  • Wireless Communications
  • Embedded Vision
  • Industrial IoT
  • Development Boards and Shields for Microcontrollers
Step5Bar-code shipping tag
LFEC3E-3TN100C
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Published
    2000
  • Series
    EC
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    340MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LFEC3
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    67
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Power Supplies
    1.21.2/3.33.3V
  • Memory Size
    8.4kB
  • Number of I/O
    67
  • RAM Size
    6.9kB
  • Organization
    384 CLBS
  • Number of Logic Elements/Cells
    3100
  • Total RAM Bits
  • Number of Gates
  • Number of Logic Blocks (LABs)
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.56 ns
  • Number of CLBs
    384
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm