  • LFE3-95EA-8FN672C
LFE3-95EA-8FN672C
advertisement
Manufacturer No:
LFE3-95EA-8FN672C
HK JDW NO:
477-LFE3-95EA-8FN672C
Package:
672-BBGA
Datasheet:
LFE3-95EA-8FN672C
Description:
1.2V V 2.6mm mm 576kB B FPGAs ECP3 Series 672-BBGA 18mA mA 1mm mm 672
Purchasing and Inquiry
LFE3-95EA-8FN672C Overview
A 672-BBGA package contains it, and it is available for download. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. There are 380 I/Os for better data transfer. A fundamental building block consists of 92000 logic elements/cells. In order for the device to operate, a supply voltage of 1.2V volts needs to be provided. Part of the Field Programmable Gate Arrays family, this FPGA part is a programmable gate array. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. Fpga chips operates wFpga chipsh a supply voltage of 1.14V~1.26V. It is a type of FPGA that belongs to the ECP3 series of FPGAs. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of 0°C~85°C TJ when operating the machine. In order to make this device as versatile as possible, there are 380 different outputs included. As a space-saving measure, this FPGA model is contained within Tray. The total number of terminations is 672. This device is equipped with 4526080 RAM bits in terms of its RAM si4526080e. LFE3-95 is the base part number that can be used to identify related parts. The FPGA module's RAM si552.5kBe reaches 552.5kB in order to ensure that the program operates in a normal manner. In order to make it work, 672 pins have been designed. The FPGA consists of 11500 LABs/CLBs. According to its specifications, this FPGA will be able to work fantastically as long as it is mounted in Surface Mount. In the case of 1.2V supply voltage, designers can take full advantage of its flexibility. Featuring 672 pins in total, it is a versatile device. In this FPGA module, there is a memory of 576kB that can be used to store programs and data. This FPGA can get as fast as 500MHz. It operates at 18mA amps of supply current.
LFE3-95EA-8FN672C Features
380 I/Os
Up to 4526080 RAM bits
672 LABs/CLBs
LFE3-95EA-8FN672C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LFE3-95EA-8FN672C FPGAs applications.
  • Aerospace and Defense
  • Medical imaging
  • Computer hardware emulation
  • Radar and Sensors
  • Wireless Communications
  • Integrating multiple SPLDs
  • Security systems
  • Military DSP
  • ASIC prototyping
  • Video & Image Processing
Step5Bar-code shipping tag
LFE3-95EA-8FN672C
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    672-BBGA
  • Number of Pins
    672
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Published
    2013
  • Series
    ECP3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    672
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LFE3-95
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    380
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Memory Size
    576kB
  • Operating Supply Current
    18mA
  • Number of I/O
    380
  • RAM Size
    552.5kB
  • Number of Logic Elements/Cells
    92000
  • Total RAM Bits
  • Max Frequency
    500MHz
  • Number of LABs/CLBs
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.281 ns
  • Height Seated (Max)
    2.6mm
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm