  • LFE3-70EA-6FN672I
LFE3-70EA-6FN672I
advertisement
Manufacturer No:
LFE3-70EA-6FN672I
HK JDW NO:
477-LFE3-70EA-6FN672I
Package:
672-BBGA
Datasheet:
LFE3-70EA-6FN672I
Description:
1.2V V 2.6mm mm 570.6kB B FPGAs ECP3 Series 672-BBGA 18mA mA 1mm mm 672
Purchasing and Inquiry
LFE3-70EA-6FN672I Overview
This package is included in the 672-BBGA package and is available for purchase. In this kind of FPGA, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is used. A total of 380 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. A fundamental building block is made up of 67000 logic elements/cells. Supply voltage is 1.2V volts. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGA parts includes this part. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. In order to operate it, it requires a voltage supply of 1.14V~1.26V . It is a type of FPGA belonging to the ECP3 seies. Operating temperatures should be maintained within the -40°C~100°C TJ range at all times when the unit is in use. In this device, 380 outputs are incorporated in order to provide you with maximum flexibility. As a space-saving measure, this FPGA model is contained within Tray. In total, the terminations of this piece are 672. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 4526080 bfpga electronics s of RAM. In order to find related parts, you can use its base part number LFE3-70. A significant amount of RAM is allocated to this FPGA module to ensure that the program can operate normally. The device has 672 pins which are included in the design. A total of 8375 LABs/CLBs are included in this FPGA. Having stated that, if this FPGA is mounted in Surface Mount, then it may be able to perform fantastically according to its specifications. Its flexibility is fully utilized when operated with a supply voltage of 1.2V. The device has a total of 672 pins on fpga semiconductor. Data and programs can be stored in this FPGA module's memory of 570.6kB. There is a possibility that this FPGA will be able to reach a speed of 375MHz. Fpga semiconductor operates on a 18mA power supply.
LFE3-70EA-6FN672I Features
380 I/Os
Up to 4526080 RAM bits
672 LABs/CLBs
LFE3-70EA-6FN672I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LFE3-70EA-6FN672I FPGAs applications.
  • Automation
  • Enterprise networking
  • Data center search engines
  • Audio
  • Wireless Communications
  • Aerospace and Defense
  • Medical ultrasounds
  • Device controllers
  • Military Temperature
  • Solar Energy
Step5Bar-code shipping tag
LFE3-70EA-6FN672I
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    672-BBGA
  • Number of Pins
    672
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Published
    2013
  • Series
    ECP3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    672
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LFE3-70
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    380
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Memory Size
    570.6kB
  • Operating Supply Current
    18mA
  • Number of I/O
    380
  • RAM Size
    552.5kB
  • Number of Logic Elements/Cells
    67000
  • Total RAM Bits
  • Max Frequency
    375MHz
  • Number of LABs/CLBs
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.379 ns
  • Height Seated (Max)
    2.6mm
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm