  • LFE2M20SE-6FN484I
LFE2M20SE-6FN484I
advertisement
Manufacturer No:
LFE2M20SE-6FN484I
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LFE2M20SE-6FN484I
Package:
484-BBGA
Datasheet:
LFE2M20SE-6FN484I
Description:
1.2V V 2.6mm mm 157.3kB B FPGAs ECP2M Series 484-BBGA 1mm mm 484
Purchasing and Inquiry
LFE2M20SE-6FN484I Overview
In the package 484-BBGA, this product is provided. FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is the component of this type of FPGA. The I/Os are designed to facilitate a more coherent transfer of data. A fundamental building block consists of 19000 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 1.2V. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGAs includes this part. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. In order for it to operate, the supply voltage must be 1.14V~1.26V . FPGAs belonging to the ECP2M series are a type of FPGA that belong to the ECP2M series of FPGAs. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of -40°C~100°C TJ. A total of 304 outputs are incorporated into this device. In order to save space, this FPGA model has been contained in Tray. In total, there are a total of 484 terminations on fpga chips. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 1246208 bfpga electronics s of RAM. LFE2M20 is the base part number that can be used to identify related parts. The RAM si152.1kBe of this FPGA module reaches 152.1kB to ensure normal operation of the program. In this case, there are 484 pins on the board. 2375 LABs/CLBs are configured on this FPGA. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could work fantastically according to its specifications. Design engineers can fully take advantage of its flexibility when operating at 1.2V supply voltage. A total of 484 pins are included in this device. There is a memory of 157.3kB embedded inside this FPGA module that can be used to store programs and data. Using this FPGA, you can get speeds up to 357MHz.
LFE2M20SE-6FN484I Features
304 I/Os
Up to 1246208 RAM bits
484 LABs/CLBs
LFE2M20SE-6FN484I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LFE2M20SE-6FN484I FPGAs applications.
  • Aerospace and Defense
  • Digital signal processing
  • Wireless Communications
  • ADAS
  • Audio
  • Wired Communications
  • Device controllers
  • Scientific Instruments
  • Automotive
  • Filtering and communication encoding
Step5Bar-code shipping tag
LFE2M20SE-6FN484I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    484-BBGA
  • Number of Pins
    484
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2012
  • Series
    ECP2M
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    484
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LFE2M20
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    304
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Memory Size
    157.3kB
  • Number of I/O
    304
  • RAM Size
    152.1kB
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    19000
  • Total RAM Bits
  • Max Frequency
    357MHz
  • Number of LABs/CLBs
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.331 ns
  • Height Seated (Max)
    2.6mm
  • Length
    23mm
  • Width
    23mm