  • LFE2-6SE-6FN256I
LFE2-6SE-6FN256I
advertisement
Manufacturer No:
LFE2-6SE-6FN256I
HK JDW NO:
477-LFE2-6SE-6FN256I
Package:
256-BGA
Datasheet:
LFE2-6SE-6FN256I
Description:
1.2V V 2.1mm mm 8.4kB B FPGAs ECP2 Series 256-BGA 1mm mm 256
Purchasing and Inquiry
LFE2-6SE-6FN256I Overview
In the 256-BGA package, you will find fpga chips. In this kind of FPGA, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is used. There are 190 I/Os for better data transfer. A fundamental building block contains 6000 logic elements or cells. 1.2V volts power it. In this case, the FPGA part belongs to the Field Programmable Gate Arrays family. An attachment Surface Mount allows the FPGA module to be attached to the development board. The supply voltage of the device is 1.14V~1.26V , at which it runs. It is a type of FPGA that belongs to the ECP2 series of FPGAs. In order to ensure a safe and efficient operation, it is important to maintain a temperature within -40°C~100°C TJ at all times. There are 190 outputs incorporated in this device. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. Total terminations are 256. There are 56320 RAM bits that are available with this device. Parts related to this part can be found using its base part number LFE2-6. This FPGA module has a RAM si6.9kBe of 6.9kB that is sufficient to make sure that the program is able to run normally. This cable has 256 pins and is designed to connect to a computer. A total of 750 LABs/CLBs are included in this FPGA. According to its specifications, this FPGA will be able to work fantastically as long as it is mounted in Surface Mount. In the case of 1.2V supply voltage, designers can take full advantage of its flexibility. With a total of 256 pins, it is equipped with a high level of security. Programs and data can be stored in the 8.4kB memory embedded in this FPGA module. As far as the speed of this FPGA is concerned, it can get up to 357MHz.
LFE2-6SE-6FN256I Features
190 I/Os
Up to 56320 RAM bits
256 LABs/CLBs
LFE2-6SE-6FN256I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LFE2-6SE-6FN256I FPGAs applications.
  • Digital signal processing
  • Defense Applications
  • Electronic Warfare
  • Military DSP
  • Wired Communications
  • Medical ultrasounds
  • Development Boards and Shields for Microcontrollers
  • Industrial IoT
  • Wireless Communications
  • Industrial Ethernet
Step5Bar-code shipping tag
LFE2-6SE-6FN256I
  • Package / Case
    256-BGA
  • Number of Pins
    256
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Published
    2008
  • Series
    ECP2
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    256
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    LFE2-6
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    190
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Memory Size
    8.4kB
  • Number of I/O
    190
  • RAM Size
    6.9kB
  • Number of Logic Elements/Cells
    6000
  • Total RAM Bits
  • Max Frequency
    357MHz
  • Number of LABs/CLBs
    750
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.331 ns
  • Height Seated (Max)
    2.1mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm