  • LFE2-35E-7FN672C
LFE2-35E-7FN672C
advertisement
Manufacturer No:
LFE2-35E-7FN672C
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LFE2-35E-7FN672C
Package:
672-BBGA
Datasheet:
LFE2-35E-7FN672C
Description:
1.2V V 2.6mm mm 49.5kB B FPGAs ECP2 Series 672-BBGA 1mm mm 672
Purchasing and Inquiry
LFE2-35E-7FN672C Overview
As part of the 672-BBGA package, it is included. FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is the component of this type of FPGA. 450 I/Os are available for transferring data more efficiently. A fundamental building block consists of 32000 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 1.2V. Part of the Field Programmable Gate Arrays family, this FPGA part is a programmable gate array. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. There is a 1.14V~1.26V-volt supply voltage required for the device to operate. It is a type of FPGA that belongs to the ECP2 series of FPGAs. The operating temperature should be kept at 0°C~85°C TJ when operating. With this device, you will be able to make use of 450 outputs. This FPGA model is contained in Tray for space saving. In total, the terminations of this piece are 672. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 339968 bfpga electronics s of RAM. For related parts, use its base part number LFE2-35. This FPGA module has a RAM si41.5kBe of 41.5kB that is sufficient to make sure that the program is able to run normally. In this case, 672 pins are used in the design. 4000 LABs/CLBs are integrated into this FPGA. In order for this FPGA to work properly in accordance with its specifications, it is necessary that it is mounted in Surface Mount. A 1.2V-volt supply allows designers to fully utilize its flexibility. In addition to this, it has 672 pins. A crystal oscillating at 420MHz is one of the most common components of this device. A memory of 49.5kB is embedded in this FPGA module for storing data and programs. For the building block of this system, 35000 logic cells are included.
LFE2-35E-7FN672C Features
450 I/Os
Up to 339968 RAM bits
672 LABs/CLBs
LFE2-35E-7FN672C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LFE2-35E-7FN672C FPGAs applications.
  • Server Applications
  • Digital signal processing
  • Electronic Warfare
  • Filtering and communication encoding
  • Software-defined radios
  • Distributed Monetary Systems
  • Medical imaging
  • Wired Communications
  • Radar and Sensors
  • High Performance Computing
Step5Bar-code shipping tag
LFE2-35E-7FN672C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    672-BBGA
  • Number of Pins
    672
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2012
  • Series
    ECP2
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    672
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LFE2-35
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    450
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Memory Size
    49.5kB
  • Number of I/O
    450
  • RAM Size
    41.5kB
  • Clock Frequency
    420MHz
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    32000
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.304 ns
  • Number of Logic Cells
  • Height Seated (Max)
    2.6mm
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm