LCMXO640C-3TN144C
LCMXO640C-3TN144C
477-LCMXO640C-3TN144C
144-LQFP
3.3V V 1.6mm mm 4.9 ns ns FPGAs MachXO Series 500MHz MHz 144-LQFP 17mA mA 0.5mm mm 144
Purchasing and Inquiry
LCMXO640C-3TN144C Overview
In the 144-LQFP package, you will find fpga chips. There are FLASH PLD transistors in this type of FPGA. This device features 113 I/Os in order to transfer data in a more efficient manner. The basic building blocks of logic contain 640 logic elements/cells. The supply voltage is 1.8V volts. Field Programmable Gate Arrays family FPGA part. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. Powered by a 1.71V~3.465V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. There are many types of FPGAs in the MachXO series, this is one of them. As far as the operating temperature is concerned, it should be kept within 0°C~85°C TJ when operating. In this device, there are 113 outputs that can be used. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. There are a total of 144 terminations. Its base part number LCMXO640 can be used to find related parts. During the configuration of this FPGA module, the RAM si0Be reaches 0B to ensure that the program runs normally. In order to make it work, 144 pins have been designed. An array of 80 LABs/CLBs is built into the FPGA. I think, as long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could perform excellently according to its specifications as long as you mount it in Surface Mount. In operation with 3.3V, designers can take advantage of its flexibility to the fullest extent. With a total of 144 pins, it is equipped with a high level of security. Fpga semiconductor operates at a frequency of 500MHz to deliver high efficiency. As most of the logic cells for the building blocks are 640 logic cells, it incorporates a lot of logic. The supply current used for its operation is 17mA. Furthermore, it can be distinguished by the presence of a feature called IT CAN ALSO OPERATE AT 2.5V AND 3.3V. A total of 7 dedicated inputs are available for the detection of the status of the input signals. In this device, the main building blocks of a CPLD are 320 macro cells, which serve as the main components of the device. Data is stored in the SRAM memory, so resource conflicts are avoided.
LCMXO640C-3TN144C Features
113 I/Os
144 LABs/CLBs
Operating from a frequency of 500MHz