  • LCMXO3LF-6900E-6MG256C
LCMXO3LF-6900E-6MG256C
advertisement
Manufacturer No:
LCMXO3LF-6900E-6MG256C
HK JDW NO:
477-LCMXO3LF-6900E-6MG256C
Package:
256-VFBGA
Description:
1mm mm FPGAs MachXO3 Series 256-VFBGA 0.5mm mm 256
Purchasing and Inquiry
LCMXO3LF-6900E-6MG256C Overview
There is a 256-VFBGA package that includes this component. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. Having 206 I/Os makes data transfers more coherent. Logic elements/cells form the fundamental building block of a computer. An electrical supply voltage of 1.2V powers it. Using a Surface Mount connector, you can mount this FPGA module on the development board. Powered by a 1.14V~1.26V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. It is a type of FPGA that belongs to the MachXO3 series of FPGAs. Operating temperatures should be maintained within the 0°C~85°C TJ range at all times when the unit is in use. Fpga chips is designed to maximiTraye space efficiency by containing the FPGA model in Tray. In total, it has a total of 256 terminations. There are 245760 RAM bits that are available with this device. The RAM si30kBe of this FPGA module reaches 30kB so as to guarantee the normal operation of the program during operation. In this case, 256 pins are used in the design. An array of 858 LABs/CLBs is built into the FPGA. Providing that this FPGA is mounted in Surface Mount, it will be able to perform according to its specifications in a flawless manner. In its architecture, there are 858 CLB modules.
LCMXO3LF-6900E-6MG256C Features
206 I/Os
Up to 245760 RAM bits
256 LABs/CLBs
LCMXO3LF-6900E-6MG256C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LCMXO3LF-6900E-6MG256C FPGAs applications.
  • Data Center
  • Wired Communications
  • Automation
  • Consumer Electronics
  • Space Applications
  • Military Temperature
  • Artificial intelligence (AI)
  • Industrial Ethernet
  • Data Mining
  • OpenCL
Step5Bar-code shipping tag
LCMXO3LF-6900E-6MG256C
  • Package / Case
    256-VFBGA
  • Number of Pins
    256
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Published
    2015
  • Series
    MachXO3
  • Number of Terminations
    256
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of I/O
    206
  • RAM Size
    30kB
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    6864
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    858
  • Number of CLBs
    858
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    9mm
  • Width
    9mm