  • LCMXO3LF-640E-6MG121C
LCMXO3LF-640E-6MG121C
advertisement
Manufacturer No:
LCMXO3LF-640E-6MG121C
HK JDW NO:
477-LCMXO3LF-640E-6MG121C
Package:
121-VFBGA
Description:
1mm mm FPGAs MachXO3 Series 121-VFBGA 0.5mm mm 121
Purchasing and Inquiry
LCMXO3LF-640E-6MG121C Overview
There are two packages that contain fpga chips: 121-VFBGA package and X package. FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is the component of this type of FPGA. The device has 100 I/O ports for more coherent data transfer. There are 640 logic elements/cells to form a fundamental building block. In order to operate fpga chips, a voltage supply of 1.2V volts is required. An attachment Surface Mount allows the FPGA module to be attached to the development board. Fpga chips operates at a voltage of 1.14V~1.26V and uses a battery to supply power. The MachXO3 Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. Fpga chips is recommended that the operating temperature be kept wFpga chipshin the range 0°C~85°C TJ while the machine is operating. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tray. In total, it has a total of 121 terminations. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 65536. Fpga electronics is important that this FPGA module has a RAM si8kBe of 8kB in order to ensure that the program will run normally. It has a total of 121 pins that are designed for it. 80 LABs/CLBs are configured on this FPGA. In my opinion, this FPGA could produce fantastic results if mounted in Surface Mount, provided that its specifications are followed. 80 CLBs are basic modules used for its architecture.
LCMXO3LF-640E-6MG121C Features
100 I/Os
Up to 65536 RAM bits
121 LABs/CLBs
LCMXO3LF-640E-6MG121C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LCMXO3LF-640E-6MG121C FPGAs applications.
  • Military DSP
  • Artificial intelligence (AI)
  • Image processing
  • DO-254
  • Secure Communication
  • Radar and Sensors
  • Medical Applications
  • Video & Image Processing
  • Solar Energy
  • Industrial IoT
Step5Bar-code shipping tag
LCMXO3LF-640E-6MG121C
  • Package / Case
    121-VFBGA
  • Number of Pins
    121
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Published
    2015
  • Series
    MachXO3
  • JESD-609 Code
    e1
  • Number of Terminations
    121
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of I/O
    100
  • RAM Size
    8kB
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    640
  • Total RAM Bits
    65536
  • Number of LABs/CLBs
    80
  • Number of CLBs
    80
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    6mm
  • Width
    6mm