  • LCMXO2280E-4TN144I
LCMXO2280E-4TN144I
advertisement
Manufacturer No:
LCMXO2280E-4TN144I
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LCMXO2280E-4TN144I
Package:
144-LQFP
Description:
1.2V V 1.6mm mm FPGAs MachXO Series 144-LQFP 20mA mA 0.5mm mm 144
Purchasing and Inquiry
LCMXO2280E-4TN144I Overview
This package is included in the 144-LQFP package and is available for purchase. In this kind of FPGA, FLASH PLD is used. A total of 113 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. A fundamental building block contains 2280 logic elements or cells. Supply voltage is 1.2V volts. In this case, the FPGA part belongs to the Field Programmable Gate Arrays family. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. With a supply voltage of 1.14V~1.26V, this device operates with ease. As part of the MachXO series of FPGAs, it is a type of FPGA. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin -40°C~100°C TJ when the device is operating. There are 113 outputs incorporated in this device. This FPGA model is contained in Tray for space saving. As a whole, it has 144 terminations. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 28262. If you are looking for related parts, you can use the base part number LCMXO2280 as a starting point. The device is designed with 144 pins in total. A total of 285 LABs/CLBs make up this FPGA array. Providing the FPGA is mounted in Surface Mount as per the specifications of the IC, then it should work perfectly according to its specifications. In operation with 1.2V, designers can take advantage of its flexibility to the fullest extent. I am going to present you with a device that is equipped with 144 pins. In fact, this FPGA is capable of reaching a speed of 550MHz. The supply current used for its operation is 20mA. To determine the status of the input signals, 7 dedicated inputs are available in the system. There are 1140 macro cells which make up this CPLD and they serve as the main components of the device. The SRAM memory is optimiSRAMed for data storage and resource management.
LCMXO2280E-4TN144I Features
113 I/Os
Up to 28262 RAM bits
144 LABs/CLBs
LCMXO2280E-4TN144I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LCMXO2280E-4TN144I FPGAs applications.
  • Computer hardware emulation
  • Military Temperature
  • Defense Applications
  • Artificial intelligence (AI)
  • Camera time adjustments
  • Filtering and communication encoding
  • Radar and Sensors
  • Automotive advanced driver assistance systems (ADAS)
  • Integrating multiple SPLDs
  • Industrial IoT
Step5Bar-code shipping tag
LCMXO2280E-4TN144I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Number of Pins
    144
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    MachXO
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LCMXO2280
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    113
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Operating Supply Current
    20mA
  • Number of I/O
    113
  • Nominal Supply Current
    20mA
  • Memory Type
    SRAM
  • Propagation Delay
    4.4 ns
  • Programmable Logic Type
    FLASH PLD
  • Number of Logic Elements/Cells
    2280
  • Total RAM Bits
  • Max Frequency
    550MHz
  • Number of LABs/CLBs
    285
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
  • Number of Dedicated Inputs
    7
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm