  • LCMXO2280E-4FTN324C
LCMXO2280E-4FTN324C
advertisement
Manufacturer No:
LCMXO2280E-4FTN324C
HK JDW NO:
477-LCMXO2280E-4FTN324C
Package:
324-LBGA
Description:
1.2V V 1.7mm mm 4.4 ns ns FPGAs MachXO Series 324-LBGA 20mA mA 1mm mm 324
Purchasing and Inquiry
LCMXO2280E-4FTN324C Overview
As part of the 324-LBGA package, it is included. This kind of FPGA is composed of FLASH PLD. There are 271 I/Os for better data transfer. A fundamental building block is made up of 2280 logic elements/cells. In order for the device to operate, a supply voltage of 1.2V volts needs to be provided. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGA parts includes this part. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. The supply voltage of the device is 1.14V~1.26V , at which it runs. The MachXO Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. The operating temperature should be kept at 0°C~85°C TJ when operating. A device such as this one has 271 outputs built into it. This FPGA model is contained in Tray for space saving. As a whole, it has 324 terminations. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 28262 bfpga electronics s of RAM. Its base part number LCMXO2280 can be used to find parts that are related to it. Fpga electronics is designed wfpga electronics h 324 pins. Fpga electronics contains 285 LABs/CLBs in an array. Fpga electronics is possible for this FPGA to perform as per fpga electronics s specifications as long as fpga electronics is mounted in Surface Mount direction. In operation with 1.2V, designers can take advantage of its flexibility to the fullest extent. I am going to present you with a device that is equipped with 324 pins. Fpga semiconductor is possible for this FPGA to reach speeds of up to 550MHz. Fpga semiconductor operates on 20mA of supply current. There are 7 dedicated inputs used to detect the status of input signals. CPLDs are built and controlled by a number of macrocells, which is the main part of the device. This memory is designed for storing data and avoiding resource conflicts.
LCMXO2280E-4FTN324C Features
271 I/Os
Up to 28262 RAM bits
324 LABs/CLBs
LCMXO2280E-4FTN324C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LCMXO2280E-4FTN324C FPGAs applications.
  • Audio
  • Security systems
  • Image processing
  • Military DSP
  • Medical imaging
  • Automotive advanced driver assistance systems (ADAS)
  • Defense Applications
  • Development Boards and Shields for Microcontrollers
  • Filtering and communication encoding
  • Data center hardware accelerators
Step5Bar-code shipping tag
LCMXO2280E-4FTN324C
  • Length
    19mm
  • Width
    19mm
  • Radiation Hardening
    No
  • Package / Case
    324-LBGA
  • Number of Pins
    324
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2009
  • Series
    MachXO
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    324
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Number of Outputs
    271
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Operating Supply Current
    20mA
  • Number of I/O
    271
  • Nominal Supply Current
    20mA
  • Propagation Delay
    4.4 ns
  • Turn On Delay Time
    4.4 ns
  • Total RAM Bits
  • Max Frequency
    550MHz
  • Height Seated (Max)
    1.7mm