  • LCMXO2-4000HE-6FTG256C
LCMXO2-4000HE-6FTG256C
advertisement
Manufacturer No:
LCMXO2-4000HE-6FTG256C
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LCMXO2-4000HE-6FTG256C
Package:
256-LBGA
Description:
1.2V V 1.55mm mm 27.8kB B FPGAs MachXO2 Series 256-LBGA 128μA mA 1mm mm 256
Purchasing and Inquiry
LCMXO2-4000HE-6FTG256C Overview
There is a 256-LBGA package that includes this component. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 206 I/Os for transferring data in a more coherent manner. In order to construct a fundamental building block, 4320 logic elements/cells are required. In order to operate fpga chips, a voltage supply of 1.2V volts is required. A Field Programmable Gate Arrays-series FPGA part. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. Fpga chips operates at a voltage of 1.14V~1.26V and uses a battery to supply power. It is a type of FPGA that belongs to the MachXO2 series of FPGAs. While operating, the operating temperature should be kept within a range of 0°C~85°C TJ. During the installation of this device, 207 outputs were incorporated. This FPGA model is contained in Tray for space saving. There are a total of 256 terminations. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 94208. Its base part number LCMXO2-4000 can be used to find related parts. Fpga electronics is designed wfpga electronics h 256 pins. 540 LABs/CLBs are integrated into this FPGA. In order for this FPGA to work properly in accordance with its specifications, it is necessary that it is mounted in Surface Mount. When operating with the supply voltage of 1.2V, designers can fully make use of its flexibility. A memory of 27.8kB is embedded in this FPGA module for storing data and programs. Using this FPGA, you can get speeds up to 133MHz. Fpga semiconductor operates on 128μA of supply current. CPLDs are built and controlled by a number of macrocells, which is the main part of the device.
LCMXO2-4000HE-6FTG256C Features
206 I/Os
Up to 94208 RAM bits
256 LABs/CLBs
LCMXO2-4000HE-6FTG256C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LCMXO2-4000HE-6FTG256C FPGAs applications.
  • Ecosystem
  • Industrial IoT
  • Automotive driver's assistance
  • Wireless Communications
  • Automotive advanced driver assistance systems (ADAS)
  • Aerospace and Defense
  • Filtering and communication encoding
  • Embedded Vision
  • Telecommunication
  • Artificial intelligence (AI)
Step5Bar-code shipping tag
LCMXO2-4000HE-6FTG256C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    256-LBGA
  • Number of Pins
    256
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    MachXO2
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    256
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LCMXO2-4000
  • Number of Outputs
    207
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Memory Size
    27.8kB
  • Operating Supply Current
    128μA
  • Number of I/O
    206
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    4320
  • Total RAM Bits
  • Max Frequency
    133MHz
  • Number of LABs/CLBs
    540
  • Number of Macro Cells
  • Height Seated (Max)
    1.55mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm