  • LCMXO2-4000HE-4FTG256I
LCMXO2-4000HE-4FTG256I
advertisement
Manufacturer No:
LCMXO2-4000HE-4FTG256I
HK JDW NO:
477-LCMXO2-4000HE-4FTG256I
Package:
256-LBGA
Description:
1.2V V 1.55mm mm 27.8kB B FPGAs MachXO2 Series 256-LBGA 128μA mA 1mm mm 256
Purchasing and Inquiry
LCMXO2-4000HE-4FTG256I Overview
There is a 256-LBGA package that includes this component. An FPGA of this type is made up of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY gates. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 206 I/Os for transferring data in a more coherent manner. In order to construct a fundamental building block, 4320 logic elements/cells are required. Supply voltage is 1.2V volts. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGAs includes this part. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. Fpga chips operates at a voltage of 1.14V~1.26V and uses a battery to supply power. This is a type of FPGA that is part of the MachXO2 series of FPGAs. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin -40°C~100°C TJ when the device is operating. With this device, you will be able to make use of 207 outputs. As a space-saving measure, this FPGA model is contained within Tray. In total, the terminations of this piece are 256. This device is equipped with 94208 RAM bits in terms of its RAM si94208e. Its base part number LCMXO2-4000 can be used to find related parts. 256 pins are designed into the device. 540 LABs/CLBs are configured on this FPGA. Providing that this FPGA is mounted in Surface Mount, it will be able to perform according to its specifications in a flawless manner. Its flexibility can be fully utilized when operating with a 1.2V supply voltage. This FPGA module embeds a memory of 27.8kB available for storing programs and data. Using this FPGA, you can get speeds up to 133MHz. For its operation, 128μA is used as the supply current. A CPLD is essentially composed of 2160 macrocells, which are the main building blocks of a CPLD.
LCMXO2-4000HE-4FTG256I Features
206 I/Os
Up to 94208 RAM bits
256 LABs/CLBs
LCMXO2-4000HE-4FTG256I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LCMXO2-4000HE-4FTG256I FPGAs applications.
  • Defense Applications
  • Software-defined radio
  • Medical Electronics
  • High Performance Computing
  • Industrial,Medical and Scientific Instruments
  • Camera time adjustments
  • Automotive Applications
  • Telecommunication
  • Data center hardware accelerators
  • Data center search engines
Step5Bar-code shipping tag
LCMXO2-4000HE-4FTG256I
  • Package / Case
    256-LBGA
  • Number of Pins
    256
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Series
    MachXO2
  • JESD-609 Code
    e1
  • Number of Terminations
    256
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LCMXO2-4000
  • Number of Outputs
    207
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Memory Size
    27.8kB
  • Operating Supply Current
    128μA
  • Number of I/O
    206
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    4320
  • Total RAM Bits
  • Max Frequency
    133MHz
  • Number of LABs/CLBs
    540
  • Number of Macro Cells
  • Height Seated (Max)
    1.55mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm