  • LCMXO2-2000ZE-2TG144I
LCMXO2-2000ZE-2TG144I
advertisement
Manufacturer No:
LCMXO2-2000ZE-2TG144I
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LCMXO2-2000ZE-2TG144I
Package:
144-LQFP
Description:
1.2V V 1.6mm mm 21.3kB B FPGAs MachXO2 Series 144-LQFP 82μA mA 0.5mm mm 144
Purchasing and Inquiry
LCMXO2-2000ZE-2TG144I Overview
The package that contains this software is called 144-LQFP. FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is the component of this type of FPGA. Its 111 I/Os help it transfer data more efficiently. A fundamental building block contains 2112 logic elements or cells. An electrical supply voltage of 1.2V powers it. This FPGA part belongs to the family of Field Programmable Gate Arrays. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. In order for it to operate, the supply voltage must be 1.14V~1.26V . An FPGA belonging to the MachXO2 series is referred to as an FPGA. Operating temperatures should be maintained within the -40°C~100°C TJ range at all times when the unit is in use. There are 112 outputs incorporated in this device. In order to save space, this FPGA model has been contained in Tray. The total number of terminations is 144. Having a RAM bit size of 75776 means that this device will offer you a lot of memory. LCMXO2-2000 is the base part number that can be used to identify related parts. There are 144 pins on this device. Fpga electronics contains 264 LABs/CLBs in an array. Having stated that, if this FPGA is mounted in Surface Mount, then it may be able to perform fantastically according to its specifications. When operating with the supply voltage of 1.2V, designers can fully make use of its flexibility. Data and programs can be stored in this FPGA module's memory of 21.3kB. Fpga semiconductor is possible for this FPGA to reach speeds of up to 133MHz. During operation, it uses 82μA of supply current. The main component of a CPLD is a set of 1056 macrocells that form the foundation for the device.
LCMXO2-2000ZE-2TG144I Features
111 I/Os
Up to 75776 RAM bits
144 LABs/CLBs
LCMXO2-2000ZE-2TG144I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LCMXO2-2000ZE-2TG144I FPGAs applications.
  • Data Mining
  • Automation
  • Video & Image Processing
  • ASIC prototyping
  • Device controllers
  • Medical ultrasounds
  • Electronic Warfare
  • Industrial,Medical and Scientific Instruments
  • Embedded Vision
  • Random logic
Step5Bar-code shipping tag
LCMXO2-2000ZE-2TG144I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Number of Pins
    144
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2013
  • Series
    MachXO2
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LCMXO2-2000
  • Number of Outputs
    112
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Memory Size
    21.3kB
  • Operating Supply Current
    82μA
  • Number of I/O
    111
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    2112
  • Total RAM Bits
  • Max Frequency
    133MHz
  • Number of LABs/CLBs
    264
  • Number of Macro Cells
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm