  • LCMXO2-2000ZE-1MG132I
LCMXO2-2000ZE-1MG132I
advertisement
Manufacturer No:
LCMXO2-2000ZE-1MG132I
HK JDW NO:
477-LCMXO2-2000ZE-1MG132I
Package:
132-LFBGA, CSPBGA
Description:
1.2V V 1.35mm mm 21.3kB B FPGAs MachXO2 Series 104MHz MHz 132-LFBGA, CSPBGA 82μA mA 0.5mm mm 132
Purchasing and Inquiry
LCMXO2-2000ZE-1MG132I Overview
There are two packages that contain fpga chips: 132-LFBGA, CSPBGA package and X package. In this kind of FPGA, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is used. A total of 104 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. The basic building blocks of logic contain 2112 logic elements/cells. In order for the device to operate, a supply voltage of 1.2V volts needs to be provided. There is a Field Programmable Gate Arrays family component in this FPGA part. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. This device is powered by a 1.14V~1.26V battery. The MachXO2 series FPGA is a type of FPGA that belongs to the MachXO2 family of FPGAs. The operating temperature should be kept at -40°C~100°C TJ when operating. A total of 105 outputs are incorporated into this device. As a space-saving measure, this FPGA model is contained within Tray. As a whole, it has 132 terminations. This device has 75776 RAM bits, which is the number of RAM bits that this device offers. You can find related parts by using the part number LCMXO2-2000, which is its base part number. For the program to work properly, the RAM si9.3kBe of this FPGA module must reach 9.3kB GB in order to ensure normal operation. The device is designed with 132 pins in total. The FPGA consists of 264 LABs/CLBs. According to its specifications, this FPGA will be able to work fantastically as long as it is mounted in Surface Mount. Its flexibility can be fully utilized when operating with a 1.2V supply voltage. Data and programs can be stored in this FPGA module's memory of 21.3kB. High efficiency is achieved by operating at a frequency of 104MHz. During operation, it uses 82μA of supply current. The main building blocks of a CPLD can be found in this device, namely 1056 macro cells. This memory is designed for storing data and avoiding resource conflicts.
LCMXO2-2000ZE-1MG132I Features
104 I/Os
Up to 75776 RAM bits
132 LABs/CLBs
Operating from a frequency of 104MHz
LCMXO2-2000ZE-1MG132I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LCMXO2-2000ZE-1MG132I FPGAs applications.
  • Industrial IoT
  • Scientific Instruments
  • Industrial Ethernet
  • Bioinformatics
  • Secure Communication
  • Military Temperature
  • High Performance Computing
  • Digital signal processing
  • Computer hardware emulation
  • Medical imaging
Step5Bar-code shipping tag
LCMXO2-2000ZE-1MG132I
  • Package / Case
    132-LFBGA, CSPBGA
  • Number of Pins
    132
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Number of Terminations
    132
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    104MHz
  • Number of Outputs
    105
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Number of I/O
    104
  • RAM Size
    9.3kB
  • Memory Type
    FLASH
  • Height Seated (Max)
    1.35mm
  • Length
    8mm
  • Width
    8mm