  • LCMXO2-2000HE-4FTG256I
LCMXO2-2000HE-4FTG256I
advertisement
Manufacturer No:
LCMXO2-2000HE-4FTG256I
HK JDW NO:
477-LCMXO2-2000HE-4FTG256I
Package:
256-LBGA
Description:
1.2V V 1.55mm mm 21.3kB B FPGAs MachXO2 Series 256-LBGA 82μA mA 1mm mm 256
Purchasing and Inquiry
LCMXO2-2000HE-4FTG256I Overview
A 256-LBGA package is provided with this component. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. Its 206 I/Os help it transfer data more efficiently. A fundamental building block contains 2112 logic elements or cells. Supply voltage is 1.2V volts. Field Programmable Gate Arrays family FPGA part. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. The supply voltage of the device is 1.14V~1.26V , at which it runs. FPGAs belonging to the MachXO2 series are a type of FPGA that belong to the MachXO2 series of FPGAs. Operating temperatures should be maintained within the -40°C~100°C TJ range at all times when the unit is in use. With this device, you will be able to make use of 207 outputs. Fpga chips is designed to maximiTraye space efficiency by containing the FPGA model in Tray. In total, it has 256 terminations on each end. Fpga chips is important to note that this device has a RAM capacFpga chipsy of 75776 bFpga chipss. LCMXO2-2000 is the base part number that can be used to identify related parts. There is a maximum RAM si9.3kBe of 9.3kB on this FPGA module, which is necessary to ensure the normal operation of the program. Fpga electronics is designed wfpga electronics h 256 pins. The FPGA is built as an array of 264 latches or CLBs. Having stated that, if this FPGA is mounted in Surface Mount, then it may be able to perform fantastically according to its specifications. Designers can fully utilize its flexibility with 1.2V supply voltage. There is a memory of 21.3kB embedded inside this FPGA module that can be used to store programs and data. There is a possibility that this FPGA will be able to reach a speed of 133MHz. A 82μA supply current is used for its operation. A CPLD is essentially composed of 1056 macrocells, which are the main building blocks of a CPLD. A FLASH memory provides data storage and avoids resource conflicts.
LCMXO2-2000HE-4FTG256I Features
206 I/Os
Up to 75776 RAM bits
256 LABs/CLBs
LCMXO2-2000HE-4FTG256I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LCMXO2-2000HE-4FTG256I FPGAs applications.
  • Cryptography
  • Industrial IoT
  • Data Center
  • Automation
  • Random logic
  • OpenCL
  • Broadcast
  • Space Applications
  • Solar Energy
  • Enterprise networking
Step5Bar-code shipping tag
LCMXO2-2000HE-4FTG256I
  • Package / Case
    256-LBGA
  • Number of Pins
    256
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Series
    MachXO2
  • JESD-609 Code
    e1
  • Number of Terminations
    256
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LCMXO2-2000
  • Number of Outputs
    207
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Memory Size
    21.3kB
  • Operating Supply Current
    82μA
  • Number of I/O
    206
  • RAM Size
    9.3kB
  • Memory Type
    FLASH
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    2112
  • Total RAM Bits
  • Max Frequency
    133MHz
  • Number of LABs/CLBs
    264
  • Number of Macro Cells
  • Height Seated (Max)
    1.55mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm