  • LCMXO1200E-3TN144C
LCMXO1200E-3TN144C
advertisement
Manufacturer No:
LCMXO1200E-3TN144C
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LCMXO1200E-3TN144C
Package:
144-LQFP
Description:
1.2V V 1.6mm mm 5.1 ns ns FPGAs MachXO Series 500MHz MHz 144-LQFP 18mA mA 0.5mm mm 144
Purchasing and Inquiry
LCMXO1200E-3TN144C Overview
A 144-LQFP package is provided with this component. In this kind of FPGA, FLASH PLD is used. Having 113 I/Os makes data transfers more coherent. A fundamental building block consists of 1200 logic elements/cells. In order for the device to operate, a supply voltage of 1.2V volts needs to be provided. This FPGA part belongs to the family of Field Programmable Gate Arrays. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. There is a 1.14V~1.26V-volt supply voltage required for the device to operate. It is a type of FPGA belonging to the MachXO seies. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin 0°C~85°C TJ when the device is operating. In this device, there are 113 outputs that can be used. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. As a whole, it has 144 terminations. This device has 9421 RAM bits, which is the number of RAM bits that this device offers. For related parts, use its base part number LCMXO1200. There are 144 pins on this device. The FPGA consists of 150 LABs/CLBs. In order for this FPGA to work properly in accordance with its specifications, it is necessary that it is mounted in Surface Mount. In the case of 1.2V supply voltage, designers can take full advantage of its flexibility. In addition to this, it has 144 pins. A frequency of 500MHz provides high efficiency. A 18mA supply current is used for its operation. There are 7 dedicated inputs which are used to detect the status of input signals on the platform. In this device, 600 Macro cells are the main building blocks of a CPLD. This memory is designed to store data efficiently and prevent resource conflicts.
LCMXO1200E-3TN144C Features
113 I/Os
Up to 9421 RAM bits
144 LABs/CLBs
Operating from a frequency of 500MHz
LCMXO1200E-3TN144C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LCMXO1200E-3TN144C FPGAs applications.
  • Distributed Monetary Systems
  • ADAS
  • Space Applications
  • ASIC prototyping
  • Wireless Communications
  • Automotive Applications
  • Data center search engines
  • Development Boards and Shields for Microcontrollers
  • Defense Applications
  • Video & Image Processing
Step5Bar-code shipping tag
LCMXO1200E-3TN144C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Dedicated Inputs
    7
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Number of Pins
    144
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    MachXO
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    500MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LCMXO1200
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    113
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Operating Supply Current
    18mA
  • Number of I/O
    113
  • Nominal Supply Current
    18mA