  • LCMXO1200E-3TN100I
LCMXO1200E-3TN100I
advertisement
Manufacturer No:
LCMXO1200E-3TN100I
HK JDW NO:
477-LCMXO1200E-3TN100I
Package:
100-LQFP
Description:
1.2V V 1.6mm mm 5.1 ns ns FPGAs MachXO Series 100-LQFP 18mA mA 0.5mm mm 100
Purchasing and Inquiry
LCMXO1200E-3TN100I Overview
There is a 100-LQFP package that includes this component. In this kind of FPGA, FLASH PLD is used. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 73 I/Os for transferring data in a more coherent manner. Logic elements/cells form the fundamental building block of a computer. Supply voltage is 1.2V volts. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGAs includes this part. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. Powered by a 1.14V~1.26V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. It is a type of FPGA that belongs to the MachXO series of FPGAs. Fpga chips is recommended that the operating temperature be kept wFpga chipshin the range -40°C~100°C TJ while the machine is operating. A device such as this one has 73 outputs built into it. There is an FPGA model contained in Tray in order to conserve space. 100 terminations are present in total. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 9421. Its base part number LCMXO1200 can be used to find parts that are related to it. Fpga electronics is designed wfpga electronics h 100 pins. The FPGA consists of 150 LABs/CLBs. Fpga electronics is possible for this FPGA to perform as per fpga electronics s specifications as long as fpga electronics is mounted in Surface Mount direction. With a 1.2V supply voltage, designers can fully utilize the flexibility of the device. As far as the pin count is concerned, it has 100 pins. There is a possibility that this FPGA will be able to reach a speed of 500MHz. A 18mA supply current is used for its operation. There are 7 dedicated inputs that can be used to detect the status of the input signals in the system. As the main building blocks of a CPLD, 600 macro cells make up the majority of the circuit in this device. In the SRAM memory, data is stored safely and resource conflicts are avoided.
LCMXO1200E-3TN100I Features
73 I/Os
Up to 9421 RAM bits
100 LABs/CLBs
LCMXO1200E-3TN100I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LCMXO1200E-3TN100I FPGAs applications.
  • Cryptography
  • Industrial Ethernet
  • Wired Communications
  • Development Boards and Shields for Microcontrollers
  • Automotive Applications
  • ADAS
  • Medical ultrasounds
  • Industrial,Medical and Scientific Instruments
  • Voice recognition
  • Device controllers
Step5Bar-code shipping tag
LCMXO1200E-3TN100I
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Operating Supply Current
    18mA
  • Number of I/O
    73
  • Nominal Supply Current
    18mA
  • Propagation Delay
    5.1 ns
  • Turn On Delay Time
    5.1 ns
  • Total RAM Bits
    9421
  • Max Frequency
    500MHz
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.5mm