  • LCMXO1200C-5T144C
LCMXO1200C-5T144C
advertisement
Manufacturer No:
LCMXO1200C-5T144C
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LCMXO1200C-5T144C
Package:
144-LQFP
Datasheet:
LCMXO1200C-5T144C
Description:
3.3V V 1.6mm mm FPGAs MachXO Series 144-LQFP 21mA mA 0.5mm mm 144
Purchasing and Inquiry
LCMXO1200C-5T144C Overview
A 144-LQFP package contains it, and it is available for download. This kind of FPGA is composed of FLASH PLD. 113 I/Os are available for transferring data more efficiently. A fundamental building block consists of 1200 logic elements/cells. In order to operate fpga chips, a voltage supply of 1.8V volts is required. FPGA parts like this belong to the Field Programmable Gate Arrays family. An attachment Surface Mount allows the FPGA module to be attached to the development board. This device is powered by a 1.71V~3.465V battery. It is a type of FPGA belonging to the MachXO seies. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of 0°C~85°C TJ when operating the machine. During the installation of this device, 113 outputs were incorporated. Using the Tray layout, this FPGA model can be contained in a very small amount of space. As a whole, it has 144 terminations. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 9421 bfpga electronics s of RAM. Related parts can be found by using its base part number LCMXO1200. In this case, 144 pins are used in the design. The FPGA is built as an array of 150 latches or CLBs. I think, as long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could perform excellently according to its specifications as long as you mount it in Surface Mount. A 3.3V-volt supply allows designers to fully utilize its flexibility. The device has a total of 144 pins on fpga semiconductor. Fpga semiconductor is possible for this FPGA to reach speeds of up to 600MHz. Fpga semiconductor operates on 21mA of supply current. The IT CAN ALSO OPERATE AT 2.5V AND 3.3V feature also characterizes fpga circuit. To determine the status of the input signals, 7 dedicated inputs are available in the system. The main component of a CPLD is a set of 600 macrocells that form the foundation for the device. The SRAM memory is adopted for storing data and avoiding resource conflicts.
LCMXO1200C-5T144C Features
113 I/Os
Up to 9421 RAM bits
144 LABs/CLBs
LCMXO1200C-5T144C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LCMXO1200C-5T144C FPGAs applications.
  • Filtering and communication encoding
  • Military DSP
  • Automotive Applications
  • Voice recognition
  • Image processing
  • Computer hardware emulation
  • Military Temperature
  • Data center hardware accelerators
  • Broadcast
  • Development Boards and Shields for Microcontrollers
Step5Bar-code shipping tag
LCMXO1200C-5T144C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Number of Pins
    144
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2013
  • Series
    MachXO
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE AT 2.5V AND 3.3V
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.71V~3.465V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LCMXO1200
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    113
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Operating Supply Current
    21mA
  • Number of I/O
    113
  • Nominal Supply Current
    21mA
  • Memory Type
    SRAM
  • Propagation Delay
    3.6 ns
  • Programmable Logic Type
    FLASH PLD
  • Number of Logic Elements/Cells
    1200
  • Total RAM Bits
  • Max Frequency
    600MHz
  • Number of LABs/CLBs
    150
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    600
  • Number of Dedicated Inputs
    7
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm