  • LCMXO1200C-3TN100I
LCMXO1200C-3TN100I
advertisement
Manufacturer No:
LCMXO1200C-3TN100I
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LCMXO1200C-3TN100I
Package:
100-LQFP
Description:
3.3V V 1.6mm mm 5.1 ns ns FPGAs MachXO Series 420MHz MHz 100-LQFP 21mA mA 0.5mm mm 100
Purchasing and Inquiry
LCMXO1200C-3TN100I Overview
As part of the 100-LQFP package, it is included. In this kind of FPGA, FLASH PLD is used. Having 73 I/Os makes data transfers more coherent. The basic building blocks of logic contain 1200 logic elements/cells. In order for the device to operate, a supply voltage of 1.8V volts needs to be provided. An FPGA part from the Field Programmable Gate Arrays family. An attachment Surface Mount allows the FPGA module to be attached to the development board. Powered by a 1.71V~3.465V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. The MachXO series FPGA is a type of FPGA that belongs to the MachXO family of FPGAs. The operating temperature should be kept at -40°C~100°C TJ when operating. A total of 73 outputs are incorporated into this device. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tray. 100 terminations are present in total. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 9421. Parts related to this part can be found using its base part number LCMXO1200. It has a total of 100 pins that are designed for it. Fpga electronics contains 150 LABs/CLBs in an array. Providing the FPGA is mounted in Surface Mount as per the specifications of the IC, then it should work perfectly according to its specifications. In operation with 3.3V, designers can take advantage of its flexibility to the fullest extent. The device has a total of 100 pins on fpga semiconductor. To achieve high efficiency, it runs at a frequency of 420MHz. The supply current used for its operation is 21mA. Fpga semiconductor is also characteriIT CAN ALSO OPERATE AT 2.5V AND 3.3Ved by a feature called IT CAN ALSO OPERATE AT 2.5V AND 3.3V. It has 7 dedicated inputs in which the status of the signals on the input is detected. A CPLD consists of 600 macro cells which are the building blocks that make up an electronic device. This memory is designed to store data efficiently and prevent resource conflicts.
LCMXO1200C-3TN100I Features
73 I/Os
Up to 9421 RAM bits
100 LABs/CLBs
Operating from a frequency of 420MHz
LCMXO1200C-3TN100I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LCMXO1200C-3TN100I FPGAs applications.
  • Data center search engines
  • Automotive
  • Solar Energy
  • Random logic
  • Secure Communication
  • Distributed Monetary Systems
  • High Performance Computing
  • Scientific Instruments
  • Development Boards and Shields for Microcontrollers
  • OpenCL
Step5Bar-code shipping tag
LCMXO1200C-3TN100I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE AT 2.5V AND 3.3V
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.71V~3.465V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    420MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LCMXO1200
  • Pin Count
    100
  • Number of Outputs
    73
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Operating Supply Current
    21mA
  • Number of I/O
    73
  • Memory Type
    SRAM
  • Propagation Delay
    5.1 ns
  • Turn On Delay Time
    5.1 ns
  • Programmable Logic Type
    FLASH PLD
  • Number of Logic Elements/Cells
    1200
  • Total RAM Bits
    9421
  • Number of LABs/CLBs
    150
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    600
  • Number of Dedicated Inputs
    7
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Weight
    657.000198mg
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ