  • LC5512MV-75QN208I
LC5512MV-75QN208I
advertisement
Manufacturer No:
LC5512MV-75QN208I
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LC5512MV-75QN208I
Package:
208-BFQFP
Datasheet:
LC5512MV-75QN208I
Description:
0.5mm PMIC ispXPLD? 5000MV Series LC5512 208 Pin 200MHz 3.3V 208-BFQFP
Purchasing and Inquiry
LC5512MV-75QN208I Overview
Currently, there are 512 macro cells, which are low-power cell sites (towers, antennas, masts) that serve as radio coverage.A 208-BFQFP package contains the item.In this case, there are 149 I/Os programmed.There is a 208terminations set on devices.This electrical component has a terminal position of 0.There is 3.3V voltage supply for this device.It is a part of family [0].It is recommended that the chip be packaged by Tray.It operates with the operating temperature of -40°C~105°C TJ to ensure its reliability.Chips should be mounted by Surface Mount.The ispXPLD? 5000MVseries comprises this type of FPGA.It is programmed with 208 pins.When using this device, YESis also available.Its related parts can be found in the [0].It is recommended that the supply voltage be kept at 3.3Vto maximize efficiency.It is recommended that data be stored in [0].This electronic part is mounted in the way of Surface Mount.There are 208pins on it.There is a maximum supply voltage of 3.6Vwhen the device is operating.Despite its minimal supply voltage of [0], it is capable of operating.16logic blocks/elements are present.Currently, there are 100 Programmable I/Os available.There is a maximum frequency of 200MHz.
LC5512MV-75QN208I Features
208-BFQFP package
149 I/Os
The operating temperature of -40°C~105°C TJ
208 pin count
208 pins
LC5512MV-75QN208I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC5512MV-75QN208I CPLDs applications.
  • ROM patching
  • Software-Driven Hardware Configuration
  • Discrete logic functions
  • Pattern recognition
  • State machine control
  • POWER-SAVING MODES
  • Software Configuration of Add-In Boards
  • Custom shift registers
  • Timing control
  • ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTOR (ADC)
Step5Bar-code shipping tag
LC5512MV-75QN208I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    208-BFQFP
  • Number of Pins
    208
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispXPLD® 5000MV
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    208
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    YES
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    200MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LC5512
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Operating Supply Current
    33mA
  • Number of I/O
    149
  • Nominal Supply Current
    33mA
  • RAM Size
    32kB
  • Memory Type
    EEPROM, SRAM
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Organization
    0 DEDICATED INPUTS, 193 I/O
  • Number of Programmable I/O
    100
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    512
  • JTAG BST
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Number of Logic Elements/Blocks
    16
  • Height Seated (Max)
    4.1mm
  • Length
    28mm
  • Width
    28mm