  • LC4064B-5TN100I
LC4064B-5TN100I
advertisement
Manufacturer No:
LC4064B-5TN100I
HK JDW NO:
477-LC4064B-5TN100I
Package:
100-LQFP
Datasheet:
LC4064B-5TN100I
Description:
0.5mm PMIC ispMACH? 4000B Series LC4064 100 Pin 2.5V 100-LQFP
Purchasing and Inquiry
LC4064B-5TN100I Overview
64macrocells exist, which are cells in a mobile phone network that are primarily composed of high-power towers, antennas, or masts.The item is packaged with 100-LQFP.As you can see, this device has 64 I/O ports programmed into it.Devices are programmed with terminations of [0].This electrical part is wired with a terminal position of QUAD.An electrical supply voltage of 2.5V is used to power it.It is included in Programmable Logic Devices.Package the chip by Tray.Due to its reliability, it is operated at a temperature of [0].Ensure that the chip is mounted by Surface Mount.The FPGA belongs to the ispMACH? 4000B series.It is programmed with 100 pins.This device is also capable of displaying [0].Its related parts can be found in the [0].The supply voltage should be maintained at 2.5V for high efficiency.It is recommended to store data in [0].In this case, it is mounted by Surface Mount.A total of 100pins are provided on this board.This device operates at a voltage of 2.7V when the maximum supply voltage is applied.Despite its minimal supply voltage of [0], it is capable of operating.A programmable I/O count of 208 has been recorded.Ideally, the maximal frequency should be lower than 400MHz Hz.The status of input signals is detected by 10dedicated inputs.In order to form a fundamental building block, there are 4logic elements/cells.
LC4064B-5TN100I Features
100-LQFP package
64 I/Os
The operating temperature of -40°C~105°C TJ
100 pin count
100 pins
LC4064B-5TN100I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4064B-5TN100I CPLDs applications.
  • Auxiliary Power Supply Isolated and Non-isolated
  • Wide Vin Industrial low power SMPS
  • Handheld digital devices
  • High speed graphics processing
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
  • Power Meter SMPS
  • Custom shift registers
  • Digital systems
  • Digital designs
  • ROM patching
Step5Bar-code shipping tag
LC4064B-5TN100I
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispMACH® 4000B
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    YES
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Max Supply Voltage
    2.7V
  • Min Supply Voltage
    2.3V
  • Operating Supply Current
    12mA
  • Nominal Supply Current
    12mA
  • Propagation Delay
    5 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    4
  • Max Frequency
    400MHz
  • Number of Programmable I/O
    208
  • Number of Dedicated Inputs
    10
  • Voltage Supply - Internal
    2.3V~2.7V
  • Delay Time tpd(1) Max
    5ns
  • Height Seated (Max)
    1.6mm