  • LC4032ZC-5T48I
LC4032ZC-5T48I
advertisement
Manufacturer No:
LC4032ZC-5T48I
HK JDW NO:
477-LC4032ZC-5T48I
Package:
48-LQFP
Datasheet:
LC4032ZC-5T48I
Description:
0.5mm PMIC ispMACH? 4000Z Series LC4032 48 Pin 250MHz 1.8V 48-LQFP
Purchasing and Inquiry
LC4032ZC-5T48I Overview
In the mobile phone network, there are 32macro cells, which are cells with high-power antennas and towers.It is part of the 48-LQFP package.It is programmed with 32 I/Os.Devices are programmed with terminations of [0].This electrical part is wired with a terminal position of QUAD.It is powered from a supply voltage of 1.8V.It is a part of family [0].Trayis the packaging method.The device operates at a temperature of -40°C~105°C TJin order to ensure its reliability.Mount the chip by Surface Mount.It belongs to the ispMACH? 4000Zseries of FPGAs.Chips are programmed with 48 pins.It is also characterized by YES.The LC4032can be used to identify its related parts.As a building block for digital circuits, there are 800gates.For high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].For storing data, it is recommended to use [0].This electronic part is mounted in the way of Surface Mount.This board has 48 pins.It operates at a maximum supply voltage of 1.9V volts.It is powered by 1.7Vas its minimum supply voltage.There are 2 logic elements/blocks.There are 208 programmable I/Os, which are method of data transmissions, via input/output (I/O), between a central processing unit (CPU) and a peripheral device, such as a network adapter or a Parallel ATA storage device. The frequency that can be achieved is 250MHz.Input signals are detected using 4dedicated inputs.Basic building blocks have 36logic elements.
LC4032ZC-5T48I Features
48-LQFP package
32 I/Os
The operating temperature of -40°C~105°C TJ
48 pin count
48 pins
LC4032ZC-5T48I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4032ZC-5T48I CPLDs applications.
  • Discrete logic functions
  • DMA control
  • Software-Driven Hardware Configuration
  • White goods (Washing, Cold, Aircon ,...)
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
  • Digital systems
  • Portable digital devices
  • ON-CHIP OSCILLATOR CIRCUIT
  • Power up sequencing
  • DDC INTERFACE
Step5Bar-code shipping tag
LC4032ZC-5T48I
  • Package / Case
    48-LQFP
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TJ
  • Series
    ispMACH® 4000Z
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    48
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    250MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Max Supply Voltage
    1.9V
  • Min Supply Voltage
    1.7V
  • Operating Supply Current
    50μA
  • Nominal Supply Current
    50μA
  • Propagation Delay
    5 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    36
  • Number of Programmable I/O
    208
  • Number of Dedicated Inputs
    4
  • Voltage Supply - Internal
    1.7V~1.9V
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm