  • L4973D5.1-013TR
L4973D5.1-013TR
advertisement
Manufacturer No:
L4973D5.1-013TR
HK JDW NO:
761-L4973D5.1-013TR
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
L4973D5.1-013TR
Description:
20 Terminals 8V 20-Pin L4973 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 100kHz~300kHz Cut Tape (CT) 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
L4973D5.1-013TR Overview
For optimal performance, this voltage regulator makes use of the Cut Tape (CT) package. In this voltage regulator, there are a total of 20 terminations. There is a SWITCHING REGULATOR type analog IC in this voltage regulator 12v that is used to convey analog signals. There is a 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package available for this voltage regulator, as DC DC switching regulator is space-saving. There are 1 outputs configured on this voltage regulator 12v. ICs such as this voltage regulator are capable of generating Adjustable (Fixed) outputs through their output pins. Switching regulators like this one can be mounted on the Surface Mount mounting system. The operating temperature should be kept at -40°C~150°C TJ when the voltage regulator 12v is in operation. A DC-DC switching regulator such as this one switches at 100kHz~300kHz. Regulator 8V can operate with dc to dc voltage regulator's minimum input voltage 8V. There is a adjusting voltage regulator's voltage output (Min/Fixed) of 5.1V 5.1V. There is a voltage regulator maximum input voltage of 55V. As a result of the 250 peak reflow temperature, this regulator is essentially indestructible. For operation, voltage regulator provides a nominal input voltage of 24V. Listed under the subcategory of Switching Regulator or Controllers is this voltage regulator 12v. L4973 is a family of voltage regulators that belong to the DC/DC industry. A voltage of 5.1V volts can be produced by voltage regulator. During switching regulator operation, 20 pins are used. A maximum output current of 3.5A A is provided to meet the switching regulator operation requirements. The maximum output voltage of 50V makes DC DC switching regulator easy to operate. With 55V as the supply voltage, this DC-DC switching regulator will operate.
L4973D5.1-013TR Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 250
20 pins
Operating supply voltage of 55V
L4973D5.1-013TR Applications
There are a lot of STMicroelectronics L4973D5.1-013TR Voltage Regulators applications.
  • Handheld GPS
  • Hydrogen power
  • Servo drive system
  • Fire elevators
  • Overvoltage protection circuits in TV sets
  • Automatic plug-in machines
  • Wind power
  • Scientific research
  • Low output voltage switching power supply circuits
  • Serial communication converter
Step5Bar-code shipping tag
L4973D5.1-013TR
    Select All
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Package / Case
    20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Weight
    266.712314mg
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    BCDMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    L4973
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    90 %
  • Voltage - Input (Max)
    55V
  • Output Voltage
    5.1V
  • Output Type
    Adjustable (Fixed)
  • Max Output Current
    3.5A
  • Operating Supply Voltage
    55V
  • Voltage - Input (Min)
    8V
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    5.1V 5.1V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    100kHz~300kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Voltage - Output (Max)
    50V
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm