  • LT1506CR-SYNC#TRPBF
LT1506CR-SYNC#TRPBF
advertisement
Manufacturer No:
LT1506CR-SYNC#TRPBF
HK JDW NO:
84-LT1506CR-SYNC#TRPBF
Package:
TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Description:
7 Terminals 4V LT1506 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 500kHz Tape & Reel (TR) 4.5A TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Quantity:
In Stock : 8144
Step5Bar-code shipping tag
LT1506CR-SYNC#TRPBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2000
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    7
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    LT1506
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G7
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    15V
  • Output Type
    Adjustable
  • Voltage - Input (Min)
    4V
  • Input Voltage-Nom
    5V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    4.5A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.42V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    500kHz
  • Control Technique
    PHASE-SHIFT CONTROL
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Voltage - Output (Max)
    13.95V
  • Height Seated (Max)
    4.572mm
  • Width
    8.89mm