  • KZE50VB101M8X11LL
KZE50VB101M8X11LL
advertisement
Manufacturer No:
KZE50VB101M8X11LL
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-KZE50VB101M8X11LL
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
KZE 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 724mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
KZE50VB101M8X11LL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    KZE
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.05mA
  • Ripple Current
    724mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Impedance
    74mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    289.6mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    724mA @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.453 11.50mm