  • KMH10VN683M35X50T2
KMH10VN683M35X50T2
advertisement
Manufacturer No:
KMH10VN683M35X50T2
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-KMH10VN683M35X50T2
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
KMH 68000μF Capacitor ±20% Tray Through Hole 5.46A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
KMH10VN683M35X50T2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    KMH
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    68000μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    13.6mA
  • Ripple Current
    5.46A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.5
  • Ripple Current @ Low Frequency
    5.46A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.8968A @ 100kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    50mm
  • Height Seated (Max)
    1.969 50.00mm