  • K473K20X7RH53L2
K473K20X7RH53L2
advertisement
Manufacturer No:
K473K20X7RH53L2
HK JDW NO:
886-K473K20X7RH53L2
Datasheet:
K473K20X7RH53L2
Description:
Mono-Kap™ K 0.047μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm -55°C~125°C Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 17369
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
K473K20X7RH53L2
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
    1 (Unlimited)
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    0.047μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    3.2mm
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Lead Length
    30mm
  • Dielectric
    X7R
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lead Style
    Straight
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.260 6.60mm
  • Length
    5.0038mm
  • Width
    5mm
  • Thickness
    3.2mm