  • J1MAWDD-12XP
J1MAWDD-12XP
advertisement
Manufacturer No:
J1MAWDD-12XP
HK JDW NO:
790-J1MAWDD-12XP
Package:
Datasheet:
Description:
J1MAWDD-12XP = M39016/24-016P
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
J1MAWDD-12XP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE-STRAIGHT MOUNT
  • Published
    2000
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    WITH COIL SUPPRESSION DIODE
  • HTS Code
  • Body Length or Diameter
    9.4mm
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Physical Dimension
    9.4mm x 7.11mm
  • Operating Temperature (Min)
    -65°C
  • Contact Current(DC)-Max
    1A
  • Sealing
    HERMETICALLY SEALED
  • Contact Voltage(DC)-Max
    28V
  • Termination Type
    SOLDER
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Relay Type
    POWER/SIGNAL RELAY
  • Contact Current(AC)-Max
    1A
  • Coil Resistance
    500Ohm
  • Operate Time
    2 ms
  • Coil Voltage
    12V
  • Release Time
    4 ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    1A@28VDC
  • Coil Power
    288mW
  • Contact/Output Supply Type
    DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • PCB Hole Count
    5
  • Input Switching Control Type
    Random
  • Relay Function
    SPDT
  • Coil Voltage(DC)-Max
    12V
  • Coil Current(DC)-Max
    0.024A
  • Relay Form
    1 FORM C
  • Coil Operate Voltage(DC)
    8V
  • Coil Release Voltage(DC)
    4V
  • Body Height
    7.11mm
  • Length - Termination
    0.038 inch