  • TXS2SL-L2-1.5V-X
TXS2SL-L2-1.5V-X
advertisement
Manufacturer No:
TXS2SL-L2-1.5V-X
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-TXS2SL-L2-1.5V-X
Package:
Datasheet:
TXS2SL-L2-1.5V-X
Description:
Low Signal Relays - PCB 1A 1.5VDC 70MW SMD RELAY LATCHING
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TXS2SL-L2-1.5V-X
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Silver (Ag), Gold (Au)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TX-S
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Termination
    Gull Wing
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Reference Standard
    BSI; CSA; UL
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Body Length or Diameter
    15mm
  • Body Breadth
    7.4 mm
  • Physical Dimension
    15mm x 7.4mm x 8.4mm
  • Contact Current(DC)-Max
    1A
  • Max Current Rating
    1A
  • Electrical Life
    200000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    110V
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    32.1Ohm
  • Operate Time
    5ms
  • Coil Voltage
    1.5VDC
  • Coil Type
    Latching, Dual Coil
  • Switching Voltage
    110VDC -Max
  • Coil Current
    46.7mA
  • Release Time
    5 ms
  • Must Operate Voltage
    1.2VDC
  • Power Consumption
    70mW
  • Coil Power
    70mW
  • Contact/Output Supply Type
    DC
  • Relay Action
    LATCHED
  • Coil Voltage (DC)
    1.5V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Insertion Loss (dB)
    0.8 dB
  • Seal Rating
    Sealed - Fully
  • Body Height
    8.4mm