  • TXS2SA-LT-4.5V-X
TXS2SA-LT-4.5V-X
advertisement
Manufacturer No:
TXS2SA-LT-4.5V-X
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-TXS2SA-LT-4.5V-X
Package:
Datasheet:
Description:
Electromechanical Relay DPDT 1A 4.5VDC 289Ohm Surface Mount
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TXS2SA-LT-4.5V-X
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Number of Pins
    10
  • Weight
    2g
  • End Contact Material
    Silver
  • End Contact Plating
    GOLD
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    10
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Reference Standard
    BSI; UL
  • Body Length or Diameter
    15mm
  • Body Breadth
    7.4 mm
  • Physical Dimension
    15mm x 7.4mm x 8.4mm
  • Contact Current(DC)-Max
    1A
  • Termination Type
    SOLDER
  • Max Current Rating
    1A
  • Electrical Life
    200000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    110V
  • Coil Resistance
    289Ohm
  • Operate Time
    5 ms
  • Coil Voltage
    4.5V
  • Coil Current
    15.6mA
  • Release Time
    5 ms
  • Contact/Output Supply Type
    DC
  • Coil Voltage (DC)
    4.5V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Dielectric Strength Between Open Contacts
    750 Vrms
  • Input Switching Control Type
    Random
  • Dielectric Strength Between Coil and Contacts
    1800 Vrms
  • Relay Form
    2 FORM C
  • Body Height
    8.4mm