  • IXDI404SI-16
IXDI404SI-16
advertisement
Manufacturer No:
IXDI404SI-16
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-IXDI404SI-16
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
IXDI404SI-16
Description:
Surface Mount Tube Obsolete EAR99 Gate Drivers ICs Inverting 2 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) IXD*404 Low-Side
Purchasing and Inquiry
IXDI404SI-16 Overview
For greater flexibility, the 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package is adopted.Gate drivers is packaged in the way of Tube.The configuration is supported by 2 drivers.Ideally, it should be mounted in the direction of Surface Mount.WGate driversh a 4.5V~35V supply voltage, gate drivers is able to demonstrate Gate driverss superiorGate driversy.Gate type IGBT, N-Channel, P-Channel MOSFET has been used in its design.For this device, the temperature range is -55°C~150°C TJ.Inverting is used as the input type in this program.The configuration starts with 16 terminations.There are various related parts under its base part number IXD*404.Mosfet driver is mounted using Surface Mount.In the device, there are 16 pins.The device is specifically designed to function with a supply voltage of 18V V.Mosfet driver employs an interface chip called BUFFER OR INVERTER BASED PERIPHERAL DRIVER as Mosfet drivers interface chip.The board contains 16 pins for component connections.This device supports a current output of 4A at the output.
IXDI404SI-16 Features
Embedded in the Tube package
2 drivers
Employing a gate type of IGBT, N-Channel, P-Channel MOSFET
16 pins
IXDI404SI-16 Applications
There are a lot of IXYS IXDI404SI-16 gate drivers applications.
  • Motor Control
  • 48 V to 12 V PoL Converters, 48 V to Low Voltage Bus Converter,
  • Topologies
  • White Goods - Air Conditioner, Washing Machine,
  • Motor Controls
  • High-speed communications
  • Industrial Modules
  • RGB applications
  • General Purpose 3-Phase Inverter
  • High power buffers
Step5Bar-code shipping tag
IXDI404SI-16
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Turn On Delay Time
    40 ns
  • Rise Time
    18ns
  • Fall Time (Typ)
    17 ns
  • Turn-Off Delay Time
    39 ns
  • Rise / Fall Time (Typ)
    16ns 13ns
  • Interface IC Type
    BUFFER OR INVERTER BASED PERIPHERAL DRIVER
  • Channel Type
    Independent
  • Number of Drivers
    2
  • Turn On Time
    0.06 µs
  • Output Peak Current Limit-Nom
    4A
  • Driven Configuration
    Low-Side
  • Gate Type
    IGBT, N-Channel, P-Channel MOSFET
  • Current - Peak Output (Source, Sink)
    4A 4A
  • Logic Voltage - VIL, VIH
    0.8V 2.5V
  • Turn Off Time
    0.059 µs
  • Built-in Protections
    OVER CURRENT
  • Length
    10.3mm
  • Width
    7.5mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    550.009098mg
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2004
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Technology
    MOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~35V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    18V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    IXD*404
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Nominal Supply Current
    3mA
  • Output Current
    4A