  • IDT79RV4640-133DUG
IDT79RV4640-133DUG
advertisement
Manufacturer No:
IDT79RV4640-133DUG
HK JDW NO:
378-IDT79RV4640-133DUG
Package:
PQFP
Description:
0.8mm 64-bit Microprocessor 128-Pin 133MHz 3.3V PQFP
Quantity:
In Stock : 2478
Step5Bar-code shipping tag
IDT79RV4640-133DUG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    PQFP
  • Number of Pins
    128
  • Published
    1995
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    128
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    133MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Voltage
    3.3V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR, RISC
  • Bit Size
    64
  • Address Bus Width
    32
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    32
  • Format
    FLOATING POINT
  • Integrated Cache
    YES
  • Height Seated (Max)
    3.86mm
  • Length
    27.69mm
  • Width
    27.69mm