  • IDT79RC32V364-133DAG
IDT79RC32V364-133DAG
advertisement
Manufacturer No:
IDT79RC32V364-133DAG
HK JDW NO:
378-IDT79RC32V364-133DAG
Package:
LQFP
Description:
0.5mm 32-bit Microprocessor 133MHz 3.3V LQFP
Purchasing and Inquiry
IDT79RC32V364-133DAG Overview
The embedded microprocessor ships overseas conveniently packed in LQFP. I would rate this as a MICROPROCESSOR, RISC for the uPs/uCs/Peripheral ICs type. Overall, there are 144 terminations. A 3.3V voltage supply should be used to turn on and run the cpu microprocessor. This microprocessor has an architecture of 32 bits. 133MHz is the CPU's frequency. The CPU's external data bus width is 32. Micro processor body consists of 144 pins. Surface Mount mounted, this CPU is widely used in many applications. It is 3.3V on the CPU's core.
IDT79RC32V364-133DAG Features
32-Bit Structure
IDT79RC32V364-133DAG Applications
  • Electronic jamming systems
  • Walkie talkies
  • 3D printers
  • Computer/laptop
  • Removable disks
  • Radio
  • Smart instruments
  • Instrumentation and process control field
  • Heater/Fan
  • Projectors
Step5Bar-code shipping tag
IDT79RC32V364-133DAG
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • HTS Code
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    133MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    144
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G144
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Voltage
    3.3V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR, RISC
  • Bit Size
    32
  • Address Bus Width
    32
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
    YES
  • External Data Bus Width
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm