  • 79RC32H434-300BC
79RC32H434-300BC
advertisement
Manufacturer No:
79RC32H434-300BC
HK JDW NO:
378-79RC32H434-300BC
Package:
Datasheet:
79RC32H434-300BC
Description:
Microprocessor 256-Pin 300MHz
Purchasing and Inquiry
79RC32H434-300BC Overview
CPUs operate at 300MHz Hz. 256 pin functions are described in the datasheets. Generally, data transfer takes place at a rate of 32b bandwidth. Using the microprocessor in an environment above 70°C is not recommended. There are 1 cores in this CPU. It is expected that the CPU will reach a top frequency of 300MHz.
79RC32H434-300BC Features
32b-Bit Data Bus Width
1-Core CPU
79RC32H434-300BC Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 79RC32H434-300BC Microprocessor applications.
  • Accu-check
  • Teletext terminals
  • Industrial robot
  • Medical instruments chromatographs
  • Blenders
  • Keyboards
  • Instrument control
  • Consumer electronics products
  • Paper shredders
  • Hand-held metering systems
Step5Bar-code shipping tag
79RC32H434-300BC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Pins
    256
  • Published
    1999
  • Part Status
    Discontinued
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Frequency
    300MHz
  • Frequency (Max)
    300MHz
  • Data Bus Width
    32b
  • Number of Cores
    1
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm
  • Thickness
    1.4mm