  • IDT79RV4640-133DU
IDT79RV4640-133DU
advertisement
Manufacturer No:
IDT79RV4640-133DU
HK JDW NO:
378-IDT79RV4640-133DU
Package:
PQFP
Datasheet:
IDT79RV4640-133DU
Description:
0.8mm 64-bit Microprocessor 128-Pin 133MHz 3.3V PQFP
Purchasing and Inquiry
IDT79RV4640-133DU Overview
Shipping overseas is convenient since the embedded microprocessor is packed in PQFP. uPs/uCs/Peripheral ICs are a MICROPROCESSOR, RISC. As a whole, there are 128 terminations. You should be able to turn on and run the embedded microprocessor with a voltage supply of 3.3V. The architecture of the microprocessor is 64-bit. The CPU operates at a frequency of 133MHz. For functions of 128 pins, please refer to the datasheets. The cpu microprocessor Microprocessors is typical. 32 is the width of the external data bus on this CPU. The CPU microprocessor body is injected with 128 pins. There are many applications that use the CPU with Surface Mount mounted. A 3.3V core voltage is present on the CPU. The CPU can only be supplied with voltage up to 575mA.
IDT79RV4640-133DU Features
64-Bit Structure
IDT79RV4640-133DU Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) IDT79RV4640-133DU Microprocessor applications.
  • Laminators
  • Electromechanical control
  • Gas monitoring systems
  • Fabric
  • Fax machines
  • Process control devices
  • Electrocardiogram (EKG)
  • DDC control
  • Blood pressure monitors
  • Communication-bluetooth, Wi-Fi, radio
Step5Bar-code shipping tag
IDT79RV4640-133DU
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    PQFP
  • Number of Pins
    128
  • Published
    1995
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    128
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    133MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Pin Count
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Voltage
    3.3V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR, RISC
  • Supply Current-Max
    575mA
  • Bit Size
    64
  • Address Bus Width
    32
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    YES
  • External Data Bus Width
    32
  • Format
    FLOATING POINT
  • Integrated Cache
    YES
  • Height Seated (Max)
    3.86mm
  • Length
    27.69mm
  • Width
    27.69mm