ICE40HX8K-CM225
ICE40HX8K-CM225
477-ICE40HX8K-CM225
225-VFBGA
1.2V V 16kB B FPGAs iCE40? HX Series 225-VFBGA 0.4mm mm 225
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
ICE40HX8K-CM225 Overview
In the package 225-VFBGA, this product is provided. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. A total of 178 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. The supply voltage is 1.2V volts. Part of the Field Programmable Gate Arrays family, this FPGA part is a programmable gate array. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. There is a 1.14V~1.26V-volt supply voltage required for the device to operate. The FPGA belongs to the iCE40? HX series of FPGAs, and it is one type of FPGA. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin -40°C~100°C TJ when the device is operating. In order to make this device as versatile as possible, there are 178 different outputs included. In order to save space, this FPGA model has been contained in Tray. As a whole, it has 225 terminations. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 131072 bfpga electronics s of RAM. In order to find related parts, use the part number ICE40 as a base. For the program to work properly, the RAM si16kBe of this FPGA module must reach 16kB GB in order to ensure normal operation. It has a total of 225 pins that are designed for it. An array of 960 LABs/CLBs is built into the FPGA. Its flexibility can be fully utilized when operating with a 1.2V supply voltage. There is a memory of 16kB embedded inside this FPGA module that can be used to store programs and data. A total of 7680 registers are used for storing and transferring data between them. A CLB is a basic module that determines the architecture of a system. This FPGA can get as fast as 533MHz.