  • G8V-1A7T-R-DC12
G8V-1A7T-R-DC12
advertisement
Manufacturer No:
G8V-1A7T-R-DC12
HK JDW NO:
578-G8V-1A7T-R-DC12
Package:
Datasheet:
G8V-1A7T-R-DC12
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 20A 12V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
G8V-1A7T-R-DC12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Silver Tin Oxide (AgSnO)
  • Mount
    Plug-In, Socketable
  • Mounting Type
    Socketable
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    19.3g
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Series
    G8V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Plug
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    WITH RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Termination Style
    Plug In
  • Max Current Rating
    1A
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    SPST
  • Max Voltage Rating (DC)
    16V
  • Contact Form
    SPST-NO (1 Form A)
  • Relay Type
    Automotive
  • Coil Resistance
    104Ohm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    1A@16VAC
  • Operate Time
    10ms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    16VDC -Max
  • Release Time
    10 ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    1A@16VDC
  • Must Operate Voltage
    8VDC
  • Contact Rating (Current)
    20A
  • Power Consumption
    2.3W
  • Coil Power
    1.6W
  • Must Release Voltage
    1VDC
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Coil Current(DC)-Max
    0.133A
  • Height
    25mm
  • Length
    22.5mm
  • Width
    15mm