  • CB1AF-M-24V
CB1AF-M-24V
advertisement
Manufacturer No:
CB1AF-M-24V
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-CB1AF-M-24V
Package:
Datasheet:
CB1AF-M-24V
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 20A 24V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CB1AF-M-24V
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Silver Alloy, Cadmium Free
  • Mount
    Brackets, Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    4
  • Weight
    33g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Series
    CB
  • Feature
    Sealed - Flux Protection
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • ECCN Code
    EAR99
  • Packing Method
    BOX
  • Depth
    22mm
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Physical Dimension
    26mm x 22mm x 25mm
  • Contact Current(DC)-Max
    1A
  • Sealing
    FLUX FREE SEALED
  • Max Current Rating
    20A
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    SPST
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V
  • Contact Form
    SPST-NO (1 Form A)
  • Relay Type
    Automotive
  • Coil Resistance
    320Ohm
  • Operate Time
    15ms
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    28VDC - Nom
  • Coil Current
    75mA
  • Release Time
    15 ms
  • Must Operate Voltage
    14VDC
  • Power Consumption
    1.8W
  • Coil Power
    1800mW
  • Must Release Voltage
    2.4VDC
  • Contact/Output Supply Type
    DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    24V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Length
    30mm
  • Body Height
    25mm