  • G8V-RH-1A7T-R-DC12
G8V-RH-1A7T-R-DC12
advertisement
Manufacturer No:
G8V-RH-1A7T-R-DC12
HK JDW NO:
578-G8V-RH-1A7T-R-DC12
Package:
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 35A 12V
Step5Bar-code shipping tag
G8V-RH-1A7T-R-DC12
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Weight
    19.3g
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2004
  • Series
    G8V-RH
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Max Current Rating
    1A
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    SPST
  • Max Voltage Rating (DC)
    16V
  • Contact Form
    SPST-NO (1 Form A)
  • Coil Resistance
    124Ohm
  • Operate Time
    20ms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Switching Voltage
    16VDC -Max
  • Coil Current
    96.774mA
  • Release Time
    20 ms
  • Must Operate Voltage
    8VDC
  • Contact Rating (Current)
    35A
  • Power Consumption
    1.1W
  • Coil Power
    1.6W
  • Must Release Voltage
    1VDC
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Height
    25mm
  • Length
    22.5mm
  • Width
    15mm