  • G8V-1C7T-R-DC12
G8V-1C7T-R-DC12
advertisement
Manufacturer No:
G8V-1C7T-R-DC12
HK JDW NO:
578-G8V-1C7T-R-DC12
Package:
Datasheet:
G8V-1C7T-R-DC12
Description:
MICRO AUTOMOTIVE RELAY, SPDT, 12VDC, 20A
Step5Bar-code shipping tag
G8V-1C7T-R-DC12
    Select All
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Weight
    19.299987g
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2003
  • Series
    G8V
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    EAR99
  • Additional Feature
    WITH RESISTOR
  • Max Current Rating
    1A
  • Number of Poles
    1
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    16V
  • Contact Form
    SPDT (1 Form C)
  • Coil Resistance
    104Ohm
  • Operate Time
    10ms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Switching Voltage
    16VDC -Max
  • Must Operate Voltage
    8VDC
  • Contact Rating (Current)
    10A
  • Power Consumption
    2.3W
  • Coil Power
    1.6W
  • Must Release Voltage
    1VDC
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Height
    25mm
  • Length
    22.5mm
  • Width
    15mm