  • G8JR-1A7T-D-DC12
G8JR-1A7T-D-DC12
advertisement
Manufacturer No:
G8JR-1A7T-D-DC12
HK JDW NO:
578-G8JR-1A7T-D-DC12
Package:
Datasheet:
G8JR-1A7T-D-DC12
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 50A 12V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
G8JR-1A7T-D-DC12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Silver Tin Oxide (AgSnO)
  • Mount
    Socketable
  • Mounting Type
    Socketable
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    G8JR
  • Feature
    Diode
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Plug
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Termination Style
    Plug In
  • Throw Configuration
    SPST
  • Contact Form
    SPST-NO (1 Form A)
  • Relay Type
    Automotive
  • Coil Resistance
    71Ohms
  • Operate Time
    20ms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    16VDC -Max
  • Release Time
    20ms
  • Must Operate Voltage
    8VDC
  • Contact Rating (Current)
    50A
  • Coil Power
    2W
  • Must Release Voltage
    1VDC
  • Coil Voltage (DC)
    12V