  • G6ZK1PDC24
G6ZK1PDC24
advertisement
Manufacturer No:
G6ZK1PDC24
HK JDW NO:
4157-G6ZK1PDC24
Package:
Datasheet:
G6ZK1PDC24
Description:
Electromechanical Relay SPDT 0.5A 24VDC 1.6KOhm Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
G6ZK1PDC24
    Select All
  • Contact Material
    Copper, Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Number of Pins
    12
  • Termination
    PC Pin
  • Max Operating Temperature
    70 °C
  • Min Operating Temperature
    -40 °C
  • Max Voltage Rating (AC)
    30 V
  • Max Current Rating
    500 mA
  • Max Voltage Rating (DC)
    30 V
  • Contact Current Rating
    10 mA
  • Coil Resistance
    1.6 kΩ
  • Coil Current
    15 mA
  • Power Consumption
    360 mW
  • Coil Power
    360 mW
  • Coil Voltage (DC)
    24 V