  • G6A-234P-ST-US-DC12
G6A-234P-ST-US-DC12
advertisement
Manufacturer No:
G6A-234P-ST-US-DC12
Manufacturer:
Omron
HK JDW NO:
4157-G6A-234P-ST-US-DC12
Package:
DIP
Description:
Low Signal Relay 12VDC Coil 8-Blade Terminal 125VAC 2A 2 Poles DPDT Ag Contacts
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
G6A-234P-ST-US-DC12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Gold, Silver
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Package / Case
    DIP
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    3.5 g
  • Termination
    PC Pin
  • Max Operating Temperature
    70 °C
  • Min Operating Temperature
    -40 °C
  • Power Rating
    200 mW
  • Depth
    10.1 mm
  • Current Rating
    1 A
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Max Voltage Rating (AC)
    250 V
  • Max Current Rating
    2 A
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    220 V
  • Contact Current Rating
    2 A
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    720 Ω
  • Operate Time
    5 ms
  • Coil Type
    Non-Latching
  • Coil Current
    16.7 mA
  • Release Time
    3 ms
  • Power Consumption
    200 mW
  • Coil Power
    200 mW
  • Coil Voltage (DC)
    12 V
  • Height
    8.4 mm
  • Length
    20.2 mm
  • Width
    10.1 mm