  • FW70A10R0JA
FW70A10R0JA
advertisement
Manufacturer No:
FW70A10R0JA
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-FW70A10R0JA
Package:
Axial
Datasheet:
FW70A10R0JA
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR - FUSIBLE, 10Ohm, Wirewound,
Quantity:
In Stock : 14837
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FW70A10R0JA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2013
  • Series
    FWxxA
  • Size / Dimension
    0.374Diax1.024L 9.50mmx26.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Fusible, Safety
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    10Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Composition
    Wirewound
  • Voltage - Rated
    240V
  • Power Rating
    7W
  • Voltage - Rated DC
    240V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Max Power Dissipation
    7W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR - FUSIBLE
  • Base Part Number
    FW70A
  • Rated Power Dissipation (P)
    7W
  • Lead Diameter
    750 μm
  • Threshold Voltage
    8.4V
  • Diameter
    9.5mm
  • Height
    38mm