  • FQI27N25TU-F085
FQI27N25TU-F085
advertisement
Manufacturer No:
FQI27N25TU-F085
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FQI27N25TU-F085
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Datasheet:
FQI27N25TU-F085
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 110m Ω @ 12.75A, 10V ±30V 1800pF @ 25V 65nC @ 10V 250V TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Purchasing and Inquiry
FQI27N25TU-F085 Overview
When a voltage exceeds breakdown voltage of a MOSFET, breakdown phenomena occurs and current flows. It's called “Avalanche break down”, and the energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) is 600 mJ.A device's maximal input capacitance is 1800pF @ 25V, which is defined as the capacitance between its input terminals with either input grounded.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and the continuous drain current (ID) of this device is 25.5A. The turn-off delay time of a device is the time it takes to charge its input capacitance before drain current can flow. The turn-off delay time of a device is 81 ns.Before drain current conduction begins, the device's input capacitance must be charged, so the delay time is 36 ns.An FET transistor's gate-source voltage, VGS, indicates how much voltage is applied across the transistor's gate-source terminal and it can range from 30V to 1.Single MOSFETs transistor is recommended that the DS breakdown voltage be kept above 250V in order to maintain normal operation.The drain-to-source voltage (Vdss) of this transistor needs to be at 250V in order to operate.This device reduces its overall power consumption by using drive voltage (10V).
FQI27N25TU-F085 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 600 mJ
a continuous drain current (ID) of 25.5A
the turn-off delay time is 81 ns
a 250V drain to source voltage (Vdss)
FQI27N25TU-F085 Applications
There are a lot of ON Semiconductor FQI27N25TU-F085 applications of single MOSFETs transistors.
  • Power Tools
  • Industrial Power Supplies
  • PWM stages for e.g. PC Silverbox, Adapter, LCD & PDP TV,
  • Motor drives and Uninterruptible Power Supplies
  • Synchronous Rectification
  • Battery Protection Circuit
  • Motor control
  • LCD/LED/ PDP TV Lighting
  • AC-DC Power Supply
  • Uninterruptible Power Supply
Step5Bar-code shipping tag
FQI27N25TU-F085
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    2.084g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    3.13W Ta 417W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    3.13W
  • Turn On Delay Time
    36 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    110m Ω @ 12.75A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1800pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    25.5A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    65nC @ 10V
  • Rise Time
    164ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    250V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Fall Time (Typ)
    77 ns
  • Turn-Off Delay Time
    81 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    25.5A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V
  • DS Breakdown Voltage-Min
    250V