  • FQA160N08
FQA160N08
advertisement
Manufacturer No:
FQA160N08
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FQA160N08
Datasheet:
FQA160N08
Purchasing and Inquiry
FQA160N08 Description
FQA160N08 Features
  • 160A, 80V
  • Low Crss ( Typ. 530pF)
  • 100% avalanche tested
  • Low gate charge ( Typ. 220nC)
  • 175°C maximum junction temperature rating
  • RDS(on) = 7mΩ(Max.) @VGS = 10 V, ID = 80A
FQA160N08 Applications
  • Desktop PC
  • Workstation
  • Audio Amplifiers
  • DC Mode Control
  • Server & Mainframe
  • Switched Mode Power Supplies
  • Variable Switching Power Applications
  • AC-DC Merchant Power Supply - Desktop PC
  • AC-DC Merchant Power Supply - Servers & Workstations
Step5Bar-code shipping tag
FQA160N08
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to FQA160N08.
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Mount
    TO-3P-3, SC-65-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    6.401g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2000
  • Series
    QFET®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Voltage - Rated DC
    80V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Current Rating
    160A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    375W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    375W
  • Turn On Delay Time
    85 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    7m Ω @ 80A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    7900pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    160A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    290nC @ 10V
  • Rise Time
    970ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±25V
  • Fall Time (Typ)
    410 ns
  • Turn-Off Delay Time
    260 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    160A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    25V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.007Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    80V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    640A
  • Height
    18.9mm
  • Length
    15.8mm
  • Width
    5mm