  • FKP2D001501D00KSSD
FKP2D001501D00KSSD
advertisement
Manufacturer No:
FKP2D001501D00KSSD
Manufacturer:
WIMA
HK JDW NO:
864-FKP2D001501D00KSSD
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
FKP2D001501D00KSSD Overview
To function, systems must have a rated (DC) voltage (URdc) of 100V.Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.197 5.00mm.For powering systems, an AC voltage of 63V is required.Devices with a -55°C~100°C temperature capability can be operated.
FKP2D001501D00KSSD Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 100V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 63V
FKP2D001501D00KSSD Applications
There are a lot of WIMA FKP2D001501D00KSSD applications of film capacitors.
  • Matching networks
  • Audio/video equipment
  • Satellite TV
  • RFI for automotive
  • Electronic ballasts
  • IGBT
  • RF Modules
  • Filtering
  • Mobile communications
  • Battery management system
Step5Bar-code shipping tag
FKP2D001501D00KSSD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP)
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    AC RATED VOLTAGE(V):63
  • HTS Code
  • Capacitance
    150pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Size Code
    2818
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    63V
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm
  • Length
    7.2mm
  • Width
    4.5mm